24 Mart 2014 Pazartesi

Ne Olacak Bu Çocukların Hâli...

Görüyorum ki her ebeveyn yavrularının gelecekleriyle ilgili endişeli. Gaz sancılarıyla başlayan serüven konuştumu, yürüdümü, arkadaşlar, üniversite ne olacak derken uzayıp gitmekte. Haklı olarak çocuklarımızın geleceğiyle ilgili endişelerimiz var ve bunu ister istemez çocuğumuza hissettiriyoruz. Aslında bugüne ve ana odaklanmayı başarabilirsek önce kendi sonra ailemizin psikolojisi ve yaşantımız değişebilir ve ailemiz geçirdiğimiz zamandan daha çok keyif alabilir ve yavrumuza daha fazla şey verebiliriz.Bunu da ancak ailemizle birlikte kaliteli zaman geçirerek yapabiliriz.

Teknoloji çağındayız elbette gerisinde kalmayalım; telefonlar akıllı, tabletler zeki, bilgisayarlar süper zeka :))))
Ancak tüm bu konfora rağmen insanlar uzun yıllardır eski bayramlardan, eski arkadaşlıklardan, kendi çocukluklarından özlemle bahsetmekteler. Ben de gelenekselci bir anne olarak eski moda etkinliklerden hoşlanıyor oğluşumla basit ve sıradan aktiviteler yapmaya çalışıyorum. Tam da bu noktada beni çok iyi tanımladığına inandığım iki yaklaşım devreye giriyor;

İlki: Montessorie eğitimi ve Waldorf Eğitimi;

İki sistem de birbirine çok benzemekte, uzun süredir montessorie eğitimini benimsemiş ve uygulamaya çalışan bir anneyim. Hem benim felsefeme çok uygun olması,hem öz güven ve kişilik geliştiren bir sistem olması, hem de yalnız çocuk yetiştiren bir anne olarak bana çok yardımı dokunması :) sebebiyle şiddetle savunduğum bir sistemdir. Montessorie nedir merak edenler buradan bakabilirler.
İkincisi: Yavaş ebeveynlik akımı.

İlkini benimsemişseniz zaten bu akıma uymamanız kaçınılmaz.Çocuğunuza montessorie eğitimi veriyorsanız zaten sabır, basitlik ve doğallığa yöneliş beraberinde geliyor.
Mümkün olduğunca aktivite materyallerimizi kendim yapmaya çalışsam da yine de kapitalist düzenin elinden çok fazla kurtulamıyorum, itiraf etmeliyim. Televizyondan, teknolojik aletlerden çok kaçıramıyorum yavrumu, çoğunlukla hoşuma giden bir oyuncak gördüğüm zaman kendimle savaşıyorum satın almamak için. Çok sistemli ve düzenli bir şekilde olmasa da günlük faaliyetlerimizi montessori'ye uygun olarak yapmaya çalışıyorum. Dediğim gibi malesef programlı değil spontane bir faaliyet cetvelimiz var, genelde oğlumun o günkü ruh hali ve isteklerine göre günümüzü şekillendiriyoruz ve ilgilenen annelerle de fikir olması açısından bunları paylaşmaya başlıyorum.

Bol faaliyetli, oyun, merak ve macera dolu günler tün anne ve bebeklerinin olsun :)))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder