5 Nisan 2014 Cumartesi

Kristal Örme Yüzük

4 numara krisal (ya da başka bir boncuk) ,küçük boy kum boncuk ve 25 lik misina ile ördüğüm yüzüğümün yapımını paylaşıyorum.

1 metre uzunluğunda misina keserek başlıyoruz, her iki ucunu da elimizde uarak sağ ipimize bir kristal iki kum, sol ipimize iki kum bir kristal takıp sola taktığımız kristalden çarprazlıyoruz.


Sağ ipimize iki kum sol ipimize iki kum bir kristal takıp sol elimizdeki kristalden çarprazlıyoruz. Bu işleme orada dokuz kristal olana kadar devam ediyoruz. Sağ ipimize iki kum bir kristal iki kum takıp sol ipimizle iki kumdan çarprazlıyoruz. Sağ ipimize bir kristal iki kum bir kristal takıp sol ipimizle çarprazlayarak ikinci sıranın dönme işlemini tamamlıyoruz.


Sol ipinizi iki kumdan yürütüp sağ ipinize iki kum bir kristal takıp sol ipimizle çarprazlıyoruz. İkinci sıranın bimesine  bir kristal kala yürüdüğünüz sol ipe bir kristal iki kum takıp iki kumdan çarprazlayıp ikinci sıramızı tamamlıyoruz.


Sol ipinize  bir kristal iki kum bir kristal takıp sağ ipinizle çarprazlıyoruz. Sol ipimizi yürüyüp sağ ipimize iki kum bir kristal takıp kristalden çarprazlıyoruz. Beş sıra tamamlanana kadar dönüş işlemlerini uygulayarak yüzüğümüzün üst kısmını oluşturuyoruz.


Tamamladığımız örgümüzü ikiye kalıyoruz. Misinamızın birine iki kum akıp ipimizi bir kristalden yürüyerek ipleri karşılıklı duruma getiriyoruz.


Misinamızın birine iki kum takıp diğeri ile çarprazlıyoruz. Birer krisal yürüyüp iki kumla çarprazlayarak kenarları dikme işlemini tamamlıyoruz. Kenarlarda iki kumdan yürüyerek aynı işlemi yapıyoruz.Yüzük altını örmek için alt kısımda ipimizin birinci ve ikinci kristalin arasına diğer ipimizi de dördüncü ve beşinci kristalin arasına yürüterek getiriyoruz. Sağ ipimize iki kum sol ipimize on kum takıp sekiz kum boncuktan çarprazlıyoruz. 


 Sağ ipimize bir  kum sol ipimize sekiz kum takıp yedi kum boncuktan çarprazlıyoruz. Bu işleme çarprazladığımız kısımlarda birer kum  boncuk eksilterek ortada üç kum kalana kadar devam ediyoruz. Üç kumla çarprazlama işlemini parmak ölçümüze göre ayarlayarak uygulayıp artırma işlemine geçip örmeye devam ediyoruz.


Birer kum boncuk artırarak sekiz kum boncuktan çarprazlayarak oluşurturduğumuz kısmı sağ ipimize iki kum sol ipimize iki kum takıp başlangıçta iplerimizin olduğu konuma tam karşısına denk gelen yerlerden yürüterek her iki ipimizi de sağ ve sol başlarda düğümleyip kum boncuklardan yürüyerek aralara bir kum boncuk takıp yürüme işlemine devam ederek yüzük altını birer kum boncukla doldurarak sonuna kadar tamamlıyoruz. İplerimizi düğümleyip kesip yok ederek yüzüğü tamamlıyoruz.


Bu da küçük incilerden yaptığım bardak altlığı, onun yapımı için de buraya bakabilirsiniz.

 

Güzel bir haftasonu dilerim.

4 yorum: